معرفی رشته ایمنی، سلامت و محیط زیست و صنایع (HSE)، مقطع کارشناسی ناپیوسته

کارشناسی حرفه ای ایمنی، سلامت و محیط زیست و صنایع (HSE)

هدف از دوره کارشناسی حرفه‌ای ایمنی، سلامت و محیط زیست و صنایع (HSE) تربیت افرادی است که بتوانند در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی مستقر شده و پس از مطالعه و بررسی مشکلات نسبت به رفع این مشکلات اقدام نمایند.

با توجه به اینکه جمعیت زیادی از کشور ما را کارگران تشکیل می‌دهند و سلامت جسمی و روانی این قشر عظیم وظیفه ای شرعی است، تربیت نیروهایی که بتواند در جهت بالا بردن سطح سلامت کارگران کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و صنایع و معادن فعالیت نمایند امری ضروری و غیر انکار است.

دروس تخصصی رشته

دروس تخصصی این رشته عبارتند از: عوامل فیزیکی در صنعت، تنظیم شرایط محیطی در صنعت، تأثیرات پرتوها و میدان های مغناطیسی، تهویه صنعتی، عوامل انسانی در محیط کار، ایمنی مواد شیمیایی، ایمنی صنعتی، مدیریت در بحران، مؤلفه های بازرسی ریسک، بهداشت آب و فاضلاب و آلودگی هوا.

برای اطلاع از برنامه آموزشی این رشته می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

کاربرد HSE در رشته کارشناسی ایمنی، سلامت و محیط زیست و صنایع

بررسی واحدهای درسی دانشجویان کارشناسی ناپیوسته رشته ایمنی، سلامت و محیط‌ زیست و صنایع (HSE)، نشان می‌دهد که این دانشجویان واحدهای درسی نظیر مهندسی ایمنی، عوامل فیزیکی در صنعت، ایمنی مواد شیمیایی، مدیریت در بحران، ایمنی صنعتی و مولفه‌های بازرسی ریسک را می‌گذرانند. بدیهی است که این دانشجویان در طی دوران تحصیل و پس از آن با صنایع مختلف در ارتباط می باشند، لذا دانشجو در معرض خطراتی بوده و باید جنبه ها و ملاحظات ایمنی و آموزش HSE مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال دانشجویان باید در بازدید از صنایع مسائل و ملاحظات ایمنی و بهداشت و HSE را به شدت رعایت نمایند. نظر به اینکه فارغ التحصیلان این رشته، در صنایع شاغل می شوند، لذا رعایت مسائل ایمنی و بهداشت شغلی پس از فارغ التحصیلی نیز به شدت ضروری می باشد و به منظور تأمین محیطی بهداشتی برای شاغلین و پیشگیری از بیماری‌های شغلی ناشی از عوامل فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی زیان آور در صنایع و ایمن کردن محیط کار در برابر حوادث، توجه به مباحث ایمنی الزامی می‌باشد.

اعتقاد ما بر این است، آشنایی دانشجویان رشته کارشناسی ناپیوسته ایمنی، سلامت و محیط زیست و صنایع با کسب و کارهای فعال در حوزه‌های مختلف ایمنی، بهداشت و محیط زیست بسیار ارزشمند است. شما می‌توانید با کسب و کارهای حوزه HSE موجود در سایت نمایشگاه مجازی باماHSE آشنا شوید و با صرف وقت و هزینه کمتر، خدمات و محصولات مرتبط با ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی مورد نیازتان را در اختیار داشته باشید. به علاوه آشنایی با کسب و کارهای حوزه HSE موجود در سایت نمایشگاه مجازی باما و حضور در دوره‌های آموزشی آنلاین رایگان و همچنین مشاهده فیلم دوره‌های آموزشی قبل نظیر اصول ایمنی در آزمایشگاه صنایع، طرح واکنش در شرایط اضطراری، کمک‌های اولیه در حوادث صنعتی،روش عملیاتی شناسایی خطرات در صنعت، اقدامات اولیه در سوختگی‌های ناشی از حوادث صنعتی می‌تواند در توانمندسازی و مهارت افزایی شما دوستان دانشجو مفید باشد.

بازار کار و آینده شغلی رشته کارشناسی ایمنی، بهداشت و محیط زیست صنایع

فارغ التحصیلان رشته کارشناسی ایمنی، بهداشت و محیط زیست و صنایع می توانند در بخش های زیر مشغول به فعالیت شوند:

  • کارشناس HSE ( کارشناسی ایمنی، سلامت و محیط زیست)
  • کارشناس ایمنی صنعتی
  • کارشناس ایمنی و بهداشت صنعتی 
  • کارشناس بهداشت محیط

بررسی واحدهای درسی دانشجویان کارشناسی ناپیوسته ایمنی، سلامت و محیط‌زیست و صنایع (HSE)، نشان دهنده این است که برخی از این واحدها با کسب و کارهای معرفی شده در سایت نمایشگاه مجازی باما HSE مرتبط می‌باشد. به عنوان مثال دانشجویان در طی دوران تحصیل واحدهایی نظیر مهندسی ایمنی، تهویه صنعتی، بیماری‌های شغلی، عوامل فیزیکی در صنعت، کلیات بهداشت محیط، کارکردهای زیست محیطی صنعتی، ایمنی مواد شیمیایی، تأثیرات پرتوها و میدان مغناطیسی، مدیریت در بحران، ایمنی صنعتی و مولفه‌های بازرسی ریسک، بهداشت آب و فاضلاب و آلودگی هوا را می‌گذرانند. بخشی از کسب و کارهای مرتبط با واحدهای درسی این رشته که در راستای اهداف و برنامه های نمایشگاه مجازی HSE باما می‌باشد، عبارتند از:

بهداشت

 ارائه خدمات بهداشت حرفه ای

تأمین تجهیزات سنجش عوامل زیان آور محیط کار

تأمین کالا و خدمات ارگونومی

 

 ایمنی و آتش نشانی

تأمین، شارژ و تست هیدرواستاتیک کپسول های اطفاء حریق

تأمین لوازم ترافیکی و هشدار دهنده

تست ارتینگ صنعتی و ایمنی برق

ارائه سیستم ها و راه حل های ایمنی در محیط کار

ارزیابی و تامین تجهیزات اعلام و اطفای حریق

 

 بهداشت پرتوها و حفاظت

خدمات دزیمتری

خدمات کنترل کیفی و کالیبراسیون

 

مدیریت HSE

خدمات فنی و بازرسی HSE

خدمات ممیزی و استقرار سیستم های مدیریت HSE

تدوین HSE-plan

 

 آلودگی هوا

مهندسین مشاور آلودگی هوا

تأمین تجهیزات و اجرای سیستم های کنترل آلودگی هوا

آزمایشگاه های آلودگی هوا

 

مدیریت بحران و شرایط اضطراری

مشاوران مدیریت بحران و شرایط اضطراری

تأمین تجهیزات ایمنی و بهداشت در شرایط اضطراری

تأمین تجهیزات محیط زیست و انرژی در شرایط اضطراری

 

مدیریت انرژی

مشاورین حوزه انرژی

تأمین تجهیزات بهینه سازی مصرف انرژی

هوشمندسازی ساختمان‌ها

 

سایر کسب و کارهای مرتبط نمایشگاه باما HSE

شرکت ها و مؤسسات آموزش و مشاوره HSE

اشخاص حقیقی فعال در آموزش و مشاوره ایمنی و بهداشت

پیمانکاران بهره برداری از تأسیسات آب و فاضلاب

آزمایشگاه های آب و فاضلاب

اشخاص حقیقی فعال در آموزش و مشاوره محیط‌زیست و انرژی

نرم افزارهای بهداشت محیط، محیط زیست و انرژی

نرم افزارهای HSE

مراکز، شرکت ها و مطب های ارائه دهنده خدمات طب‌کار

رسانه های HSEE

 

این موارد بخشی از حوزه‌های کاری فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی ناپیوسته ایمنی، سلامت و محیط‌زیست و صنایع (HSE) است؛ اما برای داشتن آینده شغلی بهتر، دانشجویان باید به دنبال کسب تجربه و مهارت باشند و صرف گذراندن یک سری دروس تئوری در دانشگاه کافی نیست.

در سایت نمایشگاه مجازی باماHSE مجموعه ای از سازمان های مردم نهاد (NGO)، انجمن های علمی، انجمن ها، کانون ها و سازمان های صنفی نیز معرفی شده اند. آشنایی دانشجویان عزیز با این گروه ها نیز می تواند به آینده شغلی آنها کمک نماید. یکی از اهداف نمایشگاه مجازی HSE باما ایجاد تعامل بین واحدهای درسی گذرانده شده در دوران تحصیلات دانشجویی و شرکت‌ها و مشاغلی است که در سطح کشور در حال فعالیت می‌باشند. در واقع دانشجویان رشته‌های مختلف اگر در طی دوران تحصیل و پس از آن با شرکت‌ها و مؤسسات فعال مرتبط با رشته خود آشنا شده و به نحوی مطلوب در قالب کارآموزی، کارورزی، کارشناس فرایند، نماینده شرکت، کارشناس تحقیق و توسعه و کارشناس بهره‌بردار با شرکت‌ها و مؤسسات در ارتباط باشند، تجربیات خوبی را می‌توانند کسب کنند و آینده شغلی بهتری خواهند داشت.

علاوه بر موارد فوق در سایت نمایشگاه مجازی باماHSE مجموعه ای از مراکز مشاوره و خدمات کارآفرینی و مراکز مشاوره شغلی و کاریابی معرفی شده اند که ارتباط با این مجموعه ها نیز می‌تواند به داشتن آینده شغلی بهتر برای شما کمک کند.

ما در نمایشگاه مجازی باما به منظور توانمندسازی شما دانشجویان عزیز، طرح کاد پلاس را در 5 گام مطرح نمودیم تا در طی دوران تحصیل در دانشگاه، خلاقانه درس بخوانید و به پرورش ایده های خود جهت داشتن آینده شغلی بهتر بپردازید. در اوقات فراعت خود به کسب مهارت و تجربه بپردازید و آینده شغلی بهتری داشته باشید.

کارگاه ها و وبینارهای آموزشی مرتبط


کسب و کارهای مرتبط


نظرات و پیشنهادات