عنوان دوره آموزشی: مهارتها و فرصتهای مهندسی پزشکی

وبینار برگزار شده

وبینار آموزشی با حضور

جناب آقای دکتر شریف حیدری: کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی بیومتریال از علوم و تحقیقات تهران، دکترای تخصصی مهندسی پزشکی بیومواد علوم و تحقیقات،عضو هیات علمی تمام وقت دانشگاه آزاد واحدکرمان، عضو انجمن مهندسی پزشکی کشور، عضو کمیسیون حقوقی انجمن مهندسی پزشکی کرمان، سابقه تدریس در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران و دانشگاه آزاد واحد کرمان و جهاد دانشگاهی،عضو سازمان مهندسی کرمان

گواهی پایان دوره توسط شرکت فناور آتی سلامت محیط کار و پویا صادر می گردد. این شرکت دارای دارای مجوز آموزشی از مرکز تحقیقات وزارت کار و سازمان فنی و حرفه ای کشور می باشد.

دوره آفلایناگر امکان شرکت در دوره آنلاین مهارتها و فرصتهای مهندسی پزشکی را نداشته اید، جهت شرکت در دوره آفلاین و دریافت راهنمایی بیشتر با شماره  09190422780 تماس بگیرید تا تیم باما HSE به شما کمک کنند.

  جهت دریافت جزوه آموزشی وبینار کلیک نمایید.

با عنایت به وبینار فوق، مطلب زیر می تواند برای شما مفید باشد.

پیشرفت مراقبت های بهداشتی از طریق نوآوری

در سال‌های اخیر، رشته مهندسی پزشکی به عنوان یک رشته حیاتی مطرح شده است که شکاف بین پزشکی و فناوری را پر می‌کند. با پیشرفت‌های علم و مهندسی، مهندسان پزشکی توانسته‌اند با توسعه راه‌حل‌های نوآورانه برای مقابله با چالش‌های پزشکی پیچیده، مراقبت‌های بهداشتی را متحول کنند. در این مطلب، دنیای هیجان‌انگیز مهندسی پزشکی، تاثیر آن بر مراقبت‌های بهداشتی و چشم‌انداز آینده این رشته به سرعت در حال توسعه را بررسی خواهیم کرد.

مهندسی پزشکی چیست؟

مهندسی پزشکی که به عنوان مهندسی زیست پزشکی نیز شناخته می شود، یک رشته چند رشته ای است که اصول مهندسی، پزشکی و زیست شناسی را برای توسعه فناوری ها و دستگاه های پیشرفته برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ها ترکیب می کند. طیف گسترده ای از حوزه های تخصصی مانند تصویربرداری پزشکی، بیومواد، بیومکانیک، انفورماتیک پزشکی و مهندسی بافت را در بر می گیرد.

پیشرفت در تصویربرداری پزشکی

یکی از کمک های کلیدی مهندسی پزشکی، توسعه تکنیک های تصویربرداری پیشرفته است که انقلابی در زمینه تشخیص ایجاد کرده است. فناوری هایی مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، توموگرافی کامپیوتری (CT) و سونوگرافی، متخصصان مراقبت های بهداشتی را قادر می سازند تا ساختارهای داخلی بدن را با وضوح بی سابقه ای تجسم کنند. این روش‌های تصویربرداری نه تنها به تشخیص زودهنگام بیماری‌ها کمک می‌کنند، بلکه به هدایت روش‌های کم تهاجمی نیز کمک می‌کنند، بنابراین ناراحتی بیمار را کاهش می‌دهند و نتایج درمان را بهبود می‌بخشند.

مواد زیستی نوآورانه

مهندسان پزشکی همچنین در توسعه مواد زیستی سازگار با بدن انسان گام های مهمی برداشته اند. این مواد در طیف گسترده ای از کاربردهای پزشکی مانند ایمپلنت، پروتز و سیستم های دارورسانی استفاده می شوند. استفاده از مواد زیست سازگار نه تنها راحتی بیمار را بهبود می بخشد، بلکه اثربخشی مداخلات پزشکی را نیز افزایش می دهد. به عنوان مثال، استنت های قابل جذب زیستی ساخته شده از پلیمرها را می توان برای درمان بیماری عروق کرونر کاشت، به تدریج در طول زمان حل می شود و نیاز به جراحی های اضافی را از بین می برد.

پیشرفت در بیومکانیک

بیومکانیک حوزه دیگری است که مهندسی پزشکی در آن سهم قابل توجهی داشته است. با به کارگیری اصول مکانیک در سیستم های بیولوژیکی، مهندسان پزشکی می توانند بینشی در مورد چگونگی تأثیر نیروها و بارها بر بدن انسان به دست آورند. این دانش در طراحی ایمپلنت های ارتوپدی، دستگاه های توانبخشی و فناوری های کمکی برای افراد دارای معلولیت بسیار مهم است. شبیه‌سازی‌های بیومکانیکی و تکنیک‌های مدل‌سازی نیز در بهینه‌سازی روش‌های جراحی و پیش‌بینی نتایج مؤثر بوده و منجر به بهبود مراقبت از بیمار می‌شود.

مهندسی بافت و پزشکی بازساختی

مهندسی بافت یک رشته هیجان انگیز در مهندسی پزشکی است که بر ایجاد بافت ها و اندام های کاربردی در آزمایشگاه تمرکز دارد. مهندسان پزشکی با ترکیب سلول ها، مواد زیستی و فاکتورهای رشد، در حال توسعه اندام های مصنوعی هستند که می توانند جایگزین اندام های آسیب دیده یا بیمار شوند. این پتانسیل با از بین بردن نیاز به اعضای اهداکننده و کاهش زمان انتظار برای بیماران نیازمند، انقلابی در پزشکی پیوند ایجاد می کند.

چشم انداز آینده مهندسی پزشکی

رشته مهندسی پزشکی پتانسیل بسیار زیادی برای پیشرفت های آینده در مراقبت های بهداشتی دارد. همانطور که تکنولوژی به تکامل خود ادامه می دهد، مهندسان پزشکی نقش اساسی در توسعه راه حل های نوآورانه برای رسیدگی به چالش های پزشکی در حال ظهور خواهند داشت. از دستگاه های پوشیدنی که علائم حیاتی را در زمان واقعی نظارت می کنند تا سیستم های دارورسانی مبتنی بر فناوری نانو، امکانات بی پایان هستند.

نتیجه گیری

مهندسی پزشکی به عنوان یک رشته حیاتی ظهور کرده است که بهترین پزشکی و فناوری را برای بهبود مراقبت از بیمار و نتایج ترکیب می کند. پیشرفت‌ها در تصویربرداری پزشکی، بیومواد، بیومکانیک، انفورماتیک پزشکی، مهندسی بافت، و پزشکی احیاکننده روش‌های تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها را تغییر داده است. همانطور که ما به پیشبرد مرزهای نوآوری ادامه می دهیم، مهندسان پزشکی به شکل دادن به آینده مراقبت های بهداشتی ادامه می دهند و آن را شخصی تر، کارآمدتر و برای همه قابل دسترس تر می کنند.

 

"شرکت فناور آتی سلامت محیط کار و پویا، دارای مجوز برگزاری دوره های آموزشی از مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان فنی و حرفه ای کشور،مجوز کانون تبلیغات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجوز فناوری تحت حمایت پارک علم و فناوری یزد می باشد."

نظرات و پیشنهادات