معرفی رشته مهندسی بهداشت محیط

مهندسی بهداشت محیط

دکتری مهندسی بهداشت محیط

رشته مهندسی یکی از شاخه‌های علوم بهداشت است که عوامل خارجی تأثیرگذار بر سلامتی انسان را کنترل می کند، این کار با شناسایی، پایش و ارزیابی چگونگی ارتباط متقابل عناصر محیطی ( آب، خاک، هوا و...) با سلامت انسان و در نهایت برنامه ریزی، طراحی، مدیریت و کنترل تمامی آنها اعم از طبیعی و انسان ساخت  با هدف تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت و آسایش تحقق می‌یابد. در این رشته علاوه بر حفظ سلامت و ایمنی جنبه‌های زیبایی‌شناختی نیز متناسب با نیازها و انتظارات جامعه هدف لحاظ می‌شوند. بر این اساس مهمترین هدف بهداشت محیط مطالعه عوامل محیطی مضر برای سلامتی انسان و تشخیص، پیشگیری و کنترل اثرات سوء ناشی از این عوامل تلقی می گردد.

تاریخچه دکتری مهندسی بهداشت محیط

 اولین برنامه دوره دکترای تخصصی بهداشت محیط در سال 1367 تصویب گردید، که این برنامه در سال ۱۳۸۲ بازنگری شد. برنامه دکتر تخصصی بهداشت محیط برای اولین بار در دانشگاه تربیت مدرس در سال ۱۳۶۸ اجرا گردید و در سال ۱۳۷۲ اولین دوره پذیرش دانشجوی دکترای این رشته در دانشگاه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام پذیرفت، هم اکنون دکتری تخصصی مهندسی بهداشت محیط در 12 مرکز دانشگاهی در کشور ارائه می گردد.

دروس تخصصی این رشته عبارتنداز: فناوری های نوین کنترل آلودگی هوا، مدیریت جامع پسماند، روش‌های نوین تصفیه آب: فرآیندها و طراحی، روش‌های نوین تصفیه فاصلاب: فرایندها و طراحی، آمار کاربردی در پژوهش های بهداشت محیط، شناخت و کنترل آلودگی‌های خاک، ارزیابی و مدیریت خطرات بهداشت محیطی، مدلسازی در علوم و مهندسی بهداشت محیط

برای اطلاع از برنامه آموزشی این رشته می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

بررسی واحدهای درسی دانشجویان رشته دکتری تخصصی مهندسی بهداشت محیط نشان می دهد که این دانشجویان واحدهای کاربرد پروژه و پایان نامه را می گذرانند.

بدیهی است در طی دوران تحصیل در دروس پروژه و پایان نامه، دانشجو در معرض خطراتی بوده و لذا باید جنبه ها و ملاحظات ایمنی و HSE مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال دانشجویان باید مباحث ایمنی آزمایشگاه را بدانند و در محیط آزمایشگاه مسائل ایمنی، بهداشت و HSE را به شدت رعایت نمایند.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در بخش‌های زیر فعالیت کنند:

 • وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 • وزارت کشور
 • شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور
 • سازمان حفاظت محیط زیست
 • وزارت نیرو
 • وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • شرکت های مهندسین مشاور در زمینه مهندسی بهداشت محیط
 • پیمانکاران مهندسی بهداشت محیط و مهندسی محیط زیست
 • سازمان انرژی اتمی و واحدهای تابعه
 • وزارت راه و شهرسازی
 • وزارت نفت و صنایع
 • امور خدماتی نوین با تفکر خلاقانه

دانشجویان باید در طول دوران تحصیل با کاربرد دروس تخصصی خود در صنعت و جامعه آشنا شوند و شرکت های فعال مرتبط با این مباحث علمی را بشناسند. بررسی واحدهای درسی دانشجویان دکتری تخصصی مهندسی بهداشت محیط نشان دهنده این است که برخی از این واحدها با کسب و کارهای معرفی شده در سایت نمایشگاه مجازی باما مرتبط می باشد. به عنوان مثال دانشجویان در طی دوران تحصیل واحدهایی نظیر فناوری های نوین کنترل آلودگی هوا، مدیریت جامع پسماند، روش های نوین تصفیه آب، روش های نوین تصفیه فاضلاب، شناخت و کنترل آلودگی خاک، ارزیابی و مدیریت خطرات بهداشت محیطی، مدل سازی در علوم و مهندسی بهداشت محیط، ژنتیک و فناوری زیست محیطی، میکروبیولوژی پیشرفته محیط، برنامه ریزی و مدیریت بهداشت محیط، ارزیابی و مدیریت ایمنی در فرآیندهای مواد غذایی، مدیریت و پایش کیفیت آب، سیستم های غیر متعارف تأمین و انتقال آب، مدیریت آلاینده ها در سواحل و دریا، استفاده مجدد و باز چرخش آب، سیستم های طبیعی تصفیه فاضلاب، روش های فرآورش و دفع لجن، ارزیابی اثرات طرح های توسعه بر سلامت و محیط، پایش کیفیت هوا، برنامه ریزی کنترل آلودگی هوا شهری، فن آوری کمپوست، کنترل و تصفیه شیرابه، دفن پسماند، مدیریت مواد زائد خطرناک، رفتارشناسی آلاینده ها در محیط زیست و فن آوری زباله سوزها را می گذرانند.

یکی از اهداف نمایشگاه مجازی باما HSE ایجاد تعامل بین واحدهای درسی گذرانده شده در دوران تحصیلات دانشجویی و شرکت­ ها و مشاغلی است که در سطح کشور در حال فعالیت می­ باشند. در واقع دانشجویان رشته ­های مختلف اگر در طی دوران تحصیل و پس از آن با شرکت­ ها و مؤسسات فعال مرتبط با رشته خود آشنا شده و به نحوی مطلوب با شرکت­ ها و مؤسسات در ارتباط باشند، تجربیات خوبی را می­ توانند کسب کنند.

بخشی از کسب و کارهای مرتبط با واحدهای درسی رشته دکتری تخصصی مهندسی بهداشت محیط که در راستای اهداف و برنامه های نمایشگاه مجازی باما می باشد عبارتند از:

بهداشت

آب و فاضلاب

آلودگی هوا

مدیریت پسماند

آلودگی خاک

ارزیابی اثرات زیست محیطی و بهداشتی

آموزش و مشاوره

نرم افزارهای بهداشت محیط

سازمان های مردم نهاد (NGO) و انجمن های مرتبط با بهداشت محیط و محیط زیست

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد کارآفرینی و اشتغال در رشته مهندسی بهداشت محیط و رشته های وابسته به آن (گرایش ها)، حتما کتاب کارآفرینی و فرصت های شغلی در رشته مهندسی بهداشت محیط را بخوانید.

ما در نمایشگاه مجازی باما به منظور توانمندسازی شما دانشجویان عزیز، ایده کارپوشه الکترونیک دانشجوی خلاق را مطرح و ساختار آن را از طریق مجله علمی خبری باما در اختیار شما قرار دادیم تا در طی دوران تحصیل در دانشگاه، خلاقانه درس بخوانید و به پرورش ایده های خود جهت داشتن آینده شغلی بهتر بپردازید

نظرات و پیشنهادات

• باماHSEE با هدف توسعه اشتغال دانشجویان و فارغ التحصیلان بیش از ۱۴۰ رشته دانشگاهی از طریق ایجاد تعامل مؤثر بین واحدهای درسی و شرکت های مرتبط با رشته تحصیلی، ایجاد شده است.

• باماHSEE نمایشگاهی جذاب، جامع و پویا برای معرفی کلیه شرکت ها، مؤسسات، فروشگاه ها، اشخاص حقیقی، NGO ها، کانون ها، انجمن ها و سازمان های حوزه بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی است.

• باماHSEE هیچ گونه مسئولیتی در قبال تعاملات و معامله فی ما بین شرکت ها و اشخاص ندارد.

• قابل توجه اعضای محترم: در صورت عدم تمایل به حضور تبلیغاتی در نمایشگاه باما، خواهشمند است با پشتیبانی سایت تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات تماس نمایشگاه مجازی باما HSE


 • آدرس:
  یزد، بلوار شهید صدوقی، قبل از تالار هنر، مجتمع پژوهشی و فناوری امام حسن مجتبی (ع)، مرکز رشد زیست فناوری پزشکی

 • واحد پشتیبانی:    ۰۹۱۹۰۴۲۲۷۸۰ - ۰۹۱۹۰۴۲۳۰۸۰

 • پست الکترونیک:     support@bamahse.com

 • امور مشتریان:     info@bamahse.com